MAME - en to it translation catalogue (489 entries)

en: 
    
    Press any key to continue
it: 
    
    Premi un tasto per proseguire

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
it: 
    
    Ci sono Cloni funzionanti di questo sistema: %s

en: 
    Sound:
it: 
    Audio:

en: 
    THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
it: QUESTO SISTEMA NON FUNZIONA. L'emulazione di questo sistema non è ancora completa. Non c'è nulla che tu possa fare per risolvere questo problema eccetto aspettare che gli sviluppatori migliorino l'emulazione.

en:  (default)
it:  (predefinito)

en:  (locked)
it:  (bloccati)

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
it: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d pacchetti software )

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
it: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d sistemi (%5$d BIOS) )

en: %1$s Brightness
it: %1$s Luminosità

en: %1$s Contrast
it: %1$s Contrasto

en: %1$s Horiz Position
it: %1$s Posizione Orizzontale

en: %1$s Horiz Stretch
it: %1$s Allungamento Orizzontale

en: %1$s Refresh Rate
it: %1$s Frequenza di aggiornamento

en: %1$s Vert Position
it: %1$s Posizione Verticale

en: %1$s Vert Stretch
it: %1$s Allungamento Verticale

en: %1$s, %2$-.100s
it: %1$s,%2$-.100s

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
it: %1$s: %2$s - Cerca: %3$s_

en: %s
     added to favorites list.
it: %s
     aggiunto ai preferiti.

en: %s
     removed from favorites list.
it: %s
     rimosso dai preferiti.

en: %s [internal]
it: %s [interno]

en: %s added
it: %s aggiunto

en: (playing)
it: (in esecuzione)

en: (recording)
it: (registra)

en: **Error saving %s.ini**
it: **Errore nel salvataggio del file %s.ini**

en: **Error saving ui.ini**
it: **Errore nel salvataggio del file ui.ini**

en: <set up filters>
it: <imposta filtri>

en: ARGB Settings
it: Impostazioni ARGB

en: Activated: %s
it: Attivato: %s

en: Activated: %s = %s
it: Attivato: %s = %s

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
it: Aggiungi Cartella %1$s - Cerca: %2$s_

en: Add Folder
it: Aggiungi Cartella

en: Add To Favorites
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Add filter
it: Aggiungi filtro

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: All
it: TUTTO

en: All cheats reloaded
it: Tutti i cheat sono stati ricaricati

en: Analog Controls	Yes
it: Controlli Analogici	Sì

en: Are you sure you want to quit?
    
    Press %1$s to quit
    Press %2$s to return to emulation
it: Sei sicuro di voler uscire?
    
    Premi %1$s per uscire
    Premi %2$s per contrinuare l'emulazione

en: Artwork Options
it: Opzioni Disegni

en: Auto frame skip
it: Salto frame automatico

en: Auto rotate left
it: Ruota automaticamente a sinistra

en: Auto rotate right
it: Ruota automaticamente a destra

en: Automatic save/restore
it: Salvataggio e ripristino automatico

en: BIOS Selection
it: Selezione BIOS

en: Barcode Reader
it: Lettore Codice a Barre

en: Barcode length invalid!
it: Lunghezza codice a barre errata!

en: Beam Intensity Weight
it: Peso intensità del Raggio

en: Beam Width Maximum
it: Larghezza Massima del Raggio

en: Beam Width Minimum
it: Larghezza Minima del Raggio

en: Bilinear Filtering
it: Filtro Bilineare

en: Bitmap Prescaling
it: Divisore Bitmap

en: Bold
it: Grassetto

en: Burn-in
it: Brucia

en: CPU or RAM
it: CPU o RAM

en: Camera	Imperfect
it: Camera	Imperfetta

en: Camera	Unimplemented
it: Camera	Non implementata

en: Cancel
it: Cancella

en: Cannot save over directory
it: Non posso salvare in questa cartella

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
it: Cambia Cartella %1$s - Cerca: %2$s_

en: Change Folder
it: Cambia Cartella

en: Changes to this only take effect when "Start new search" is selected
it: Le modifiche avranno effetto solo quando "Inizia nuova ricerca" è selezionato

en: Cheat
it: Trucco

en: Cheat Comment:
    %s
it: Commento Cheat:
    %s

en: Cheat added to cheat.simple
it: Cheat aggiunto a cheat.simple

en: Cheat engine not available
it: Cheat engine non disponibile

en: Cheat written to %s and added to cheat.simple
it: Cheat scritto su %s e aggiunto a cheat.simple

en: Cheats
it: Cheat

en: Choose from palette
it: Seleziona dalla tavolozza

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
it: Monete %1$c: %2$d%3$s

en: Coin %1$c: NA%3$s
it: Monete %1$c: NA%3$s

en: Coin impulse
it: Impulso moneta

en: Coin lockout
it: Bloccaggio della moneta

en: Color preview:
it: Anteprima colore:

en: Colors
it: Colori

en: Completely unemulated features:
it: Funzionalità assolutamente non emulate:

en: Configure Folders
it: Configura Cartelle

en: Configure Options
it: Configura Opzioni

en: Controls	Imperfect
it: Controlli	Imperfetti

en: Controls	Unimplemented
it: Controlli	Non implementati

en: Create
it: Crea

en: Crosshair Offset %1$s
it: Offset del Puntatore %1$s

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
it: Offset del Puntatore X %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
it: Offset del Puntatore Y %1$1.3f

en: Crosshair Scale %1$s
it: Scala del Puntatore %1$s

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
it: Scala del Puntatore X %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
it: Scala del Puntatore Y %1$1.3f

en: Custom
it: Personalizzato

en: Customize UI
it: Personalizza UI

en: Data Format
it: Formato dati

en: Default
it: Predefinito

en: Default name is %s
it: Il nome predefinito è %s

en: Dial Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Dial

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled: %s
it: Disabilitato: %s

en: Disk	Imperfect
it: Disco	Imperfetto

en: Disk	Unimplemented
it: Disco	Non implementato

en: Done
it: Fatto

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled: %s
it: Abilitato: %s

en: Enforce Aspect Ratio
it: Forza Proporzioni Video

en: Enlarge images in the right panel
it: Ingrandisci immagini nel pannello di destra

en: Enter Code
it: Inserisci codice a barre

en: Exit
it: Esci

en: Export displayed list to file
it: Esporta la lista visualizzata in un file

en: Export list in TXT format (like -listfull)
it: Esporta lista in formato TXT (come -listfull)

en: Export list in XML format (like -listxml)
it: Esporta lista in formato XML (come -listxml)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
it: Esporta lista in formato XML (come -listxml, ma escludendo i device)

en: Fast Forward
it: Avanti Veloce

en: File Already Exists - Override?
it: File Già Esistente - Sovrascrivo?

en: File Manager
it: Gestore File

en: Filter
it: Filtri

en: Filter %1$u
it: Filtro %1$u

en: Flip X
it: Inverti X

en: Flip Y
it: Inverti Y

en: Fonts
it: Font

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
it: Forza aspetto 4:3 per la visualizzazione istantanea

en: Frame skip
it: Salta fotogramma

en: General Info
it: Informazioni Generali

en: Graphics	Imperfect
it: Grafica	Non Perfetta

en: Graphics	Imperfect Colors
it: Grafica	Colori Non Perfetti

en: Graphics	OK
it: Grafica	OK

en: Graphics	Unimplemented
it: Grafica	Non implementata

en: Graphics	Wrong Colors
it: Grafica	Colori Errati

en: Graphics: Imperfect,
it: Grafica: Non Perfetta,

en: Graphics: OK,
it: Grafica: OK,

en: Graphics: Unimplemented,
it: Grafica: Non implementata,

en: Group
it: Gruppo

en: Hide Both
it: Nascondi Entrambi

en: Hide Filters
it: Nascondi Filtri

en: Hide Info/Image
it: Nascondi Info/Immagine

en: Hide romless machine from available list
it: Nascondi le macchine prive di rom dalla lista disponibile

en: Image Format:
it: Formato Immagine:

en: Images
it: Immagini

en: Imperfectly emulated features:
it: Funzionalità emulate non perfettamente:

en: Include clones
it: Cloni inclusi

en: Info
it: Informazioni

en: Info auto audit
it: Info controllo automatico

en: Infos text size
it: Dimensione testo info

en: Input Options
it: Opzioni di input

en: Italic
it: Corsivo

en: Joystick deadzone
it: Punto morto joystick

en: Joystick saturation
it: Saturazione joystick

en: Keyboard	Imperfect
it: Tastiera	Imperfetta

en: Keyboard	Unimplemented
it: Tastiera	Non implementata

en: Keyboard Inputs	Yes
it: Input di Tastiera	Sì

en: LAN	Imperfect
it: LAN	Imperfetta

en: LAN	Unimplemented
it: LAN	Non implementata

en: Language
it: Lingua

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
it: Laserdisc '%1$s' Posizione Orizzontale

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
it: Laserdisc '%1$s' Allungamento Orizzontale

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
it: Laserdisc '%1$s' Posizione Verticale

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
it: Laserdisc '%1$s' Allungamento Verticale

en: Left equal to right
it: Sinistra uguale a destra

en: Left less than value
it: Sinistra, inferiore al valore

en: Lightgun
it: Pistola leggera

en: Lightgun Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Lightgun

en: Lines
it: Linee

en: Load State
it: Carica Stato

en: Machine Configuration
it: Configurazione Macchina

en: Manufacturer	%1$s
it: Produttore	%1$s

en: Master Volume
it: Volume Principale

en: Mechanical System	No
it: Sistema Meccanico	No

en: Mechanical System	Yes
it: Sistema Meccanico	Si

en: Menu Preview
it: Anteprima Menu

en: Microphone	Imperfect
it: Microfono	Imperfetto

en: Microphone	Unimplemented
it: Microfono	Non implementato

en: Miscellaneous Options
it: Opzioni Varie

en: Mouse	Imperfect
it: Mouse	Imperfetto

en: Mouse	Unimplemented
it: Mouse	Non implementato

en: Mouse Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Mouse

en: Multi-keyboard
it: Multi-tastiera

en: Name:             Description:
it: Nome:             Descrizione:

en: Natural keyboard
it: Tastiera naturale

en: Network Devices
it: Dispositivi di Rete

en: New Barcode:
it: Nuovo codice a barre:

en: New Image Name:
it: Nuovo Nome Immagine:

en: No category INI files found
it: Nessun file INI della categoria trovata

en: No groups found in category file
it: Nessun gruppo trovato nel file di categoria

en: None
it: Nessuno

en: None
it: Nessuno

en: Not supported
it: Non supportato

en: Number Of Screens
it: Numero di Schermi

en: Off
it: Non Attivo

en: On
it: Attivo

en: Other Controls
it: Altri Controlli

en: Overall	NOT WORKING
it: Complessivamente	NON FUNZIONANTE

en: Overall	Unemulated Protection
it: Complessivamente	Protezione Non Emulata

en: Overall	Working
it: Complessivamente	Funzionante

en: Overall: NOT WORKING
it: Complessivamente: NON FUNZIONANTE

en: Overall: Unemulated Protection
it: Complessivamente: Protezione Non Emulata

en: Overall: Working
it: Complessivamente: Funzionante

en: Overclock %1$s sound
it: Overclock %1$s suono

en: Paddle Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Paddle

en: Page
it: Pagina

en: Partially supported
it: Parzialmente supportato

en: Pause/Stop
it: Pausa/Stop

en: Pedal Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Pedaliera

en: Performance Options
it: Opzioni prestazioni

en: Play
it: Gioca

en: Please enter a file extension too
it: Inserisci anche l'estensione

en: Plugin Options
it: Opzioni Plugin

en: Plugins
it: Plugin

en: Positional Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Posizionale

en: Press TAB to set
it: Premi TAB per impostare

en: Press any key to continue.
it: Premi un tasto per continuare.

en: Printer	Imperfect
it: Stampante	Imperfetta

en: Printer	Unimplemented
it: Stampante	Non implementata

en: Pseudo Terminals
it: Pseudo Terminali

en: Read this image, write to another image
it: Leggi da questo file, scrivi su un altro

en: Read this image, write to diff
it: Leggi da questo file, scrivi su diff

en: Read-only
it: Sola-Lettura

en: Read-write
it: Lettura-Scrittura

en: Record
it: Registra

en: Reload All
it: Ricarica Tutto

en: Remove %1$s Folder
it: Rimuovi Cartella %1$sr

en: Remove Folder
it: Rimuovi Cartella

en: Remove From Favorites
it: Rimuovi dai Preferiti

en: Remove last filter
it: Rimuovi ultimo filtro

en: Requires Artwork	No
it: Richiede Artwork	No

en: Requires Artwork	Yes
it: Richiede Artwork	Si

en: Requires CHD	No
it: Richiede CHD	No

en: Requires CHD	Yes
it: Richiede CHD	Si

en: Requires Clickable Artwork	No
it: Richiede Artwork Cliccabile	No

en: Requires Clickable Artwork	Yes
it: Richiede Artwork Cliccabile	Si

en: Reset
it: Azzera

en: Reset All
it: Ripristina Tutto

en: Results will be saved to %1$s
it: I risultati verranno salvati su %1$s

en: Return to Previous Menu
it: Torna al Menu Precedente

en: Revision: %1$s
it: Revisione: %1$s

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Rotate
it: Rotazione

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Rotation Options
it: Opzioni di rotazione

en: Sample Rate
it: Frequenza di Campionamento

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
it: Testo di esempio - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: Save
it: Salva

en: Save Cheat
it: Salva Cheat

en: Save State
it: Salva Stato

en: Screen
it: Schermo

en: Screen #%d
it: Schermo #%d

en: Screen '%1$s'
it: Schermo '%1$s'

en: Screen Orientation	Horizontal
it: Orientamento Schermo	Orizzontale

en: Screen Orientation	Vertical
it: Orientamento Schermo	Verticale

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
it: L'inversione dello schermo in modalità cocktail non è supportata.

en: Search: %1$s_
it: Cerca: %1$s_

en: Select access mode
it: Selezione modalità di accesso

en: Select cheat to set hotkey
it: Seleziona cheat per impostare gli hotkey

en: Select image format
it: Seleziona formato immagine

en: Set hotkeys
it: Imposta i tasti di scelta rapida

en: Show All
it: Mostra Tutti

en: Show DATs view
it: Mostra viste DAT

en: Show Side Panels
it: Mostra pannelli laterali

en: Show mouse pointer
it: Mostra puntatore mouse

en: Skip BIOS selection menu
it: Salta il menu di selezione del BIOS

en: Sleep
it: Dormi

en: Slider Controls
it: Regolazione Cursori

en: Slot Devices
it: Slot

en: Software is clone of: %1$s
it: Il software è Clone di: %1$s

en: Software is parent
it: Il software è parent

en: Sound
it: Audio

en: Sound	Imperfect
it: Audio	Non Perfetto

en: Sound	None
it: Suoni	Nessuno

en: Sound	OK
it: Audio	OK

en: Sound	Unimplemented
it: Audio	Non Implementato

en: Sound Options
it: Opzioni Audio

en: Sound: Imperfect
it: Audio: Non Perfetto

en: Sound: None
it: Suoni: Nessuno

en: Sound: OK
it: Audio: OK

en: Sound: Unimplemented
it: Audio: Non Implementato

en: Speed
it: Velocità

en: Start Out Maximized
it: Avvia Massimizzato

en: Start new search
it: Inizia nuova ricerca

en: State/Playback Options
it: Opzioni di Stato/Riproduzione

en: Steadykey
it: Tasto costante

en: Support Cocktail	No
it: Supporto Cocktail	No

en: Support Save	No
it: Supporto Salvataggio	No

en: Support Save	Yes
it: Supporto Salvataggio	Si

en: Supported: No
it: Supportato: No

en: Supported: Partial
it: Supportato: Parzialmente

en: Supported: Yes
it: Supportato: Si

en: Switch Item Ordering
it: Cambia Ordinamento Opzioni

en: Switched Order: entries now ordered by description
it: Ordinamento Cambiato: Opzioni ordinate ora per descrizione

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
it: Ordinamento Cambiato: Opzioni ordinate ora per nome breve

en: Synchronized Refresh
it: Aggiornamento Sincronizzato

en: System
it: Sistema

en: System is BIOS	No
it: Il Sistema è un BIOS	No

en: System is BIOS	Yes
it: Il Sistema è un BIOS	Si

en: System is Clone of	%1$s
it: Il Sistema è un Clone di	%1$s

en: System is Parent
it: Il Sistema è un Parent

en: System is clone of: %1$s
it: Il Sistema è un clone di: %1$s

en: System is parent
it: Il Sistema è un parent

en: System: %1$-.100s
it: Sistema: %1$-.100s

en: Tape Control
it: Controllo Cassetta

en: The selected game is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different game.
    
    Press any key to continue.
it: Il gioco selezionato è mancante di una o più ROM richieste o immagini CHD. Si prega di scegliere un gioco diverso.
    
    Premi qualsiasi tasto per continuare.

en: There are known problems with this system
it: Ci sono problemi noti per questo sistema

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behaviour.
it: Questo sistema non ha alcun componente audio, MAME non produrrà alcun suono e questo è il comportamento atteso e non un bug.

en: This system requires external artwork files.
it: Questo sistema richiede file di artwork extra

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
it: Questo sistema non è mai stata completata. Potrebbe mostrare comportamenti strani o elementi mancanti che non sono bug nell'emulazione.

en: Tickets dispensed: %1$d
it: Biglietti emessi: %1$d

en: Timing	Imperfect
it: Temporizzazione	Imperfetta

en: Timing	Unimplemented
it: Temporizzazione	Non implementata

en: Trackball Device Assignment
it: Assegnazione Dispositivo Trackball

en: Triple Buffering
it: Triplo Buffering

en: Type
it: Tipo

en: Type name or select: %1$s_
it: Digita il nome o seleziona: %1$s_

en: Type name or select: (random)
it: Digita il nome o seleziona: (casuale)

en: UI Font
it: Font UI

en: UI active
it: UI attivo

en: Uptime: %1$d:%2$02d
it: Tempo di utilizzo: %1$d:%2$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
it: Tempo di utilizzo: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Use External Samples
it: Usa Sample Aggiuntivi

en: Use image as background
it: Usa immagine come sfondo

en: User Interface
it: Interfaccia Utente

en: Vector
it: Vettoriale

en: Vector Flicker
it: Sfarfallio Vettoriale

en: Video Mode
it: Modalità Video

en: Video Options
it: Opzioni Video

en: WAN	Imperfect
it: WAN	Imperfetta

en: WAN	Unimplemented
it: WAN	Non implementata

en: Wait Vertical Sync
it: Attendi la Sincronizzazione Verticale

en: Window Mode
it: Modalità a Finestra

en: Write
it: Scrivere

en: Year	%1$s
it: Anno	%1$s

en: Yes
it: Si

en: [compatible lists]
it: [lista compatibile]

en: [create]
it: [crea]

en: [empty slot]
it: [slot vuoto]

en: [empty]
it: [vuoto]

en: [failed]
it: [fallito]

en: [file manager]
it: [gestore file]

en: [no category INI files]
it: [nessun file INI di categoria]

en: [no groups in INI file]
it: [nessun gruppo nel file INI]

en: [software list]
it: [lista software]

[ctx: color-channel]
en: Alpha
it: Alfa

[ctx: color-channel]
en: Blue
it: Blu

[ctx: color-channel]
en: Green
it: Verde

[ctx: color-channel]
en: Red
it: Rosso

[ctx: color-option]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: color-option]
en: Border
it: Bordo

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
it: Colore sfondo mouse down

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
it: Colore mouse down

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
it: Colore sfondo mouse over

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
it: Colore mouse over

[ctx: color-option]
en: Normal text
it: Testo normale

[ctx: color-option]
en: Normal text background
it: Sfondo testo normale

[ctx: color-option]
en: Selected background color
it: Colore sfondo selezionato

[ctx: color-option]
en: Selected color
it: Colore selezionato

[ctx: color-option]
en: Slider color
it: Colore cursore

[ctx: color-option]
en: Subitem color
it: Colore opzione menu

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
it: Colore non disponibile

[ctx: color-preset]
en: Black
it: Nero

[ctx: color-preset]
en: Blue
it: Blu

[ctx: color-preset]
en: Gray
it: Grigio

[ctx: color-preset]
en: Green
it: Verde

[ctx: color-preset]
en: Orange
it: Arancio

[ctx: color-preset]
en: Red
it: Rosso

[ctx: color-preset]
en: Silver
it: Argento

[ctx: color-preset]
en: Violet
it: Viola

[ctx: color-preset]
en: White
it: Bianco

[ctx: color-preset]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
it: Mouse Sopra

[ctx: color-sample]
en: Normal
it: Normale

[ctx: color-sample]
en: Selected
it: Selezionato

[ctx: color-sample]
en: Subitem
it: Opzione menu

en: default
it: predefinito

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
it: tavolozza colore

[ctx: emulation-feature]
en: controls
it: controlli

[ctx: emulation-feature]
en: disk
it: disco

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
it: grafica

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
it: tastiera

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
it: microfono

[ctx: emulation-feature]
en: printer
it: stampante

[ctx: emulation-feature]
en: protection
it: protezione

[ctx: emulation-feature]
en: sound
it: audio

[ctx: emulation-feature]
en: timing
it: temporizzazione

[ctx: machine-filter]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
it: CHD Richiesto

[ctx: machine-filter]
en: Category
it: Categoria

[ctx: machine-filter]
en: Clones
it: Cloni

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
it: Filtro Personalizzato

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
it: Schermata Orizzontale

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
it: Produttore

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
it: Meccanico

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
it: Nessun CHD Richiesto

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
it: Nessun BIOS

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
it: Non Meccanico

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
it: Non Funziona

[ctx: machine-filter]
en: Parents
it: Genitori

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
it: Salvataggio Supportato

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
it: Salvataggio non Supportato

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
it: Non filtrato

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
it: Schermata Verticale

[ctx: machine-filter]
en: Working
it: Funziona

[ctx: machine-filter]
en: Year
it: Anno

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
it: Opzioni Puntamento

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
it: Emulata

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
it: Modalità Tastiera

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
it: Naturale

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
it: Aggiungi ai Preferiti

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
it: Selezione BIOS

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
it: Lettore Codice a Barre

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
it: Info Crediti e Tempi di Utilizzo

[ctx: menu-main]
en: Cheat
it: Trucco

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
it: Opzioni Puntamento

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
it: Visualizza DAT Aggiuntivi

[ctx: menu-main]
en: File Manager
it: Gestore File

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
it: Configurazione Macchina

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
it: Dispositivi di Rete

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
it: Opzioni Plugin

[ctx: menu-main]
en: Pseudo Terminals
it: Pseudo Terminali

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
it: Rimuovi dai Preferiti

[ctx: menu-main]
en: Select New System
it: Seleziona Nuovo Sistema

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
it: Regolazione Cursori

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
it: Slot

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
it: Controllo Cassetta

[ctx: menu-main]
en: Video Options
it: Opzioni Video

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
it: %1$s - Cerca: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
it: Doppio click o premi %1$s per selezionare

[ctx: path-option]
en: Artwork
it: Disegni

[ctx: path-option]
en: Artwork Previews
it: Anteprima Disegni

[ctx: path-option]
en: Bosses
it: Boss

[ctx: path-option]
en: Cabinets
it: Cabinati

[ctx: path-option]
en: Category INIs
it: Categoria INI

[ctx: path-option]
en: Control Panels
it: Pannelli di controllo

[ctx: path-option]
en: Covers
it: Copertine

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
it: Puntatori

[ctx: path-option]
en: DATs
it: DAT

[ctx: path-option]
en: Flyers
it: Volantini

[ctx: path-option]
en: HowTo
it: Come Fare

[ctx: path-option]
en: INIs
it: INI

[ctx: path-option]
en: Icons
it: Icone

[ctx: path-option]
en: Logos
it: Logo

[ctx: path-option]
en: Marquees
it: Tendoni

[ctx: path-option]
en: PCBs
it: PCB

[ctx: path-option]
en: ROMs
it: ROM

[ctx: path-option]
en: Scores
it: Punteggi

[ctx: path-option]
en: Snapshots
it: Istantanee

[ctx: path-option]
en: Software Media
it: Programma Multimediale

[ctx: path-option]
en: Versus
it: Contro

en: playing
it: in esecuzione

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
it: Cancella

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
it: Crea

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
it: Fatto

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
it: Cancella

[ctx: plugin-data]
en: Command
it: Comando

[ctx: plugin-data]
en: Gameinit
it: Inizializza Gioco

[ctx: plugin-data]
en: High Scores
it: Punteggi Migliori

[ctx: plugin-data]
en: History
it: Storico

[ctx: plugin-data]
en: MAMEinfo
it: Info MAME

[ctx: plugin-data]
en: MARPScore
it: Punteggio MARP

[ctx: plugin-data]
en: MESSinfo
it: Info MESS

[ctx: plugin-data]
en: Mamescore
it: Punteggio MAME

[ctx: plugin-data]
en: Sysinfo
it: Info di Sistema

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
it: Cancella

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
it: Crea

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
it: Fatto

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
it: Nome:

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
it: Tempo corrente

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
it: Tempo totale

en: recording
it: registra

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
it: Anteprima Artwork

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
it: Boss

[ctx: selmenu-artwork]
en: Control Panel
it: Pannello di controllo

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
it: Copertine

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
it: Volantino

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
it: Come Fare

[ctx: selmenu-artwork]
en: Marquee
it: Tendone

[ctx: selmenu-artwork]
en: Scores
it: Punteggi

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
it: Istantanee

[ctx: selmenu-artwork]
en: Versus
it: Control

[ctx: software-filter]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: software-filter]
en: Clones
it: Cloni

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
it: Filtro Personalizzato

[ctx: software-filter]
en: Device Type
it: Tipo Dispositivo

[ctx: software-filter]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: software-filter]
en: Parents
it: Genitori

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
it: Parzialmente Supportato

[ctx: software-filter]
en: Publisher
it: Editore

[ctx: software-filter]
en: Release Region
it: Regione di Rilascio

[ctx: software-filter]
en: Software List
it: Lista Software

[ctx: software-filter]
en: Supported
it: Supportato

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
it: Non filtrato

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
it: Non supportato

[ctx: software-filter]
en: Year
it: Anno

en: stopped
it: fermato
