MAME - en to nl translation catalogue (565 entries)

en: 
    
    Press any key to continue
nl: 
    
    Druk op een toets om door te gaan

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
nl: 
    
    Er zijn werkende varianten van dit systeem: %s

en: 
        Settings saved
nl: 
        Instellingen opgeslagen

en: 
    Sound:
nl: 
    Geluid:

en: 
    THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
nl: DIT SYSTEEM WERKT NIET. De emulatie van dit systeem is nog niet compleet. Er is niets wat je kunt doen om dit probleem te verhelpen, afgezien van wachten tot ontwikkelaars de emulatie verbeteren.

en: 
    Video:
nl: 
    Beeld:

en:   %1$s    [default: %2$s]
nl:   %1$s    [standaard: %2$s]

en:   %1$s    [tag: %2$s]
nl:   %1$s    [label: %2$s]

en:   Adjuster inputs    [%1$d inputs]
nl:   Aanpassingsinvoer    [%1$d invoeren]

en:   Analog inputs    [%1$d inputs]
nl:   Analoge invoer    [%1$d invoeren]

en:   Gambling inputs    [%1$d inputs]
nl:   Gokinvoer    [%1$d invoeren]

en:   Hanafuda inputs    [%1$d inputs]
nl:   Hanafudainvoer    [%1$d invoeren]

en:   Keyboard inputs    [%1$d inputs]
nl:   Toetsenbordinvoer    [%1$d invoeren]

en:   Keypad inputs    [%1$d inputs]
nl:   Toetsenblokinvoer    [%1$d invoeren]

en:   Mahjong inputs    [%1$d inputs]
nl:   Mahjonginvoer    [%1$d invoeren]

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz
nl:   Scherm '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz
nl:   Scherm '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz

en:   Screen '%1$s': Vector
nl:   Scherm '%1$s': Vector

en:   User inputs    [%1$d inputs]
nl:   Gebruikersinvoer    [%1$d invoeren]

en:  (default)
nl:  (standaard)

en:  (locked)
nl:  (afgeschermd)

en: %1$s
    %2$s %3$s
    Driver: %4$s
    
    CPU:
nl: %1$s
    %2$s %3$s
    Driver: %4$s
    
    Processor:

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
nl: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d softwarepakketten )

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
nl: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systemen (waarvan %5$d BIOS) )

en: %1$s Brightness
nl: %1$s Helderheid

en: %1$s Folder
nl: %1$s map

en: %1$s Folders
nl: %1$s mappen

en: %1$s Horiz Position
nl: %1$s Horizontale positie

en: %1$s Horiz Stretch
nl: %1$s Horizontale uitrekking

en: %1$s Refresh Rate
nl: %1$s Verversingfrequentie

en: %1$s Vert Position
nl: %1$s Verticale positie

en: %1$s Vert Stretch
nl: %1$s Verticale uitrekking

en: %1$s Volume
nl: %1$s volume

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
nl: %1$s: %2$s - Zoek: %3$s_

en: %d total matches found
nl: %d totale overeenkomsten gevonden

en: %s
     added to favorites list.
nl: %s
     toegevoegd aan favorietenlijst.

en: %s
     removed from favorites list.
nl: %s
     verwijderd uit favorietenlijst.

en: %s [internal]
nl: %s [intern]

en: %s added
nl: %s toegevoegd

en: (EP)ROM	Imperfect
nl: (EP)ROM	Onvolledig

en: (EP)ROM	Unimplemented
nl: (EP)ROM	Niet geïmplementeerd

en: (playing)
nl: (speelt af)

en: (recording)
nl: (neemt op)

en: * BIOS settings:
      %1$d options    [default: %2$s]
nl: * BIOS-instellingen:
      %1$d opties    [standaard: %2$s]

en: * CPU:
nl: * Processor:

en: * Configuration settings:
nl: * Configuratieinstellingen:

en: * DIP switch settings:
nl: DIP-schakelaarinstellingen:

en: * Input device(s):
nl: * Invoerapparatuur:

en: * Media Options:
nl: * Media opties:

en: * Slot Options:
nl: * Plek opties:

en: * Sound:
nl: * Geluid:

en: **Error saving %s.ini**
nl: **Fout bij het opslaan van %s.ini**

en: **Error saving ui.ini**
nl: **Fout bij het opslaan van ui.ini**

en: <set up filters>
nl: <filters instellen>

en: ARGB Settings
nl: ARGB-instellingen

en: Activated: %s
nl: Geactiveerd: %s

en: Activated: %s = %s
nl: Geactiveerd: %s = %s

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
nl: Voeg %1$s map toe - Zoek: %2$s_

en: Add Folder
nl: Map toevoegen

en: Add To Favorites
nl: Toevoegen aan favorieten

en: Add filter
nl: Filter toevoegen

en: Add or remove favorite
nl: Naar of uit favorietenlijst

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: All
nl: Alle

en: All cheats reloaded
nl: Alle cheats zijn herladen

en: All slots cleared and current state saved to Slot 1
nl: Alle slots geleegd en huidige state opgeslagen in slot 1

en: Analog Controls	Yes
nl: Analoge besturing	Ja

en: Any
nl: Willekeurige

en: Are you sure you want to quit?
    
    Press %1$s to quit
    Press %2$s to return to emulation
nl: Weet u zeker dat u wilt stoppen?
    
    Druk op %1$s om te stoppen
    druk op %2$s om terug te keren naar de emulatie

en: Artwork Options
nl: Artworkinstellingen

en: Auto
nl: Automatisch

en: Auto rotate left
nl: Auto rotatie links

en: Auto rotate right
nl: Auto rotatie rechts

en: Automatic save/restore
nl: Automatisch opslaan/hervatten

en: BIOS Selection
nl: BIOS-selectie

en: Barcode Reader
nl: Barcodelezer

en: Barcode length invalid!
nl: Barcodelengte ongeldig!

en: Beam Intensity Weight
nl: Gewicht straalintensiteit

en: Beam Width Maximum
nl: Maximale straalbreedte

en: Beam Width Minimum
nl: Minimale straalbreedte

en: Bilinear Filtering
nl: Bilineaire filtering

en: Bitmap Prescaling
nl: Bitmap voorschaling

en: Bold
nl: Vet

en: Burn-in
nl: Inbranding

en: CPU or RAM
nl: CPU of RAM

en: Camera	Imperfect
nl: Camera	Onvolledig

en: Camera	Unimplemented
nl: Camera	Niet geïmplementeerd

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cannot save over directory
nl: Kan geen map vervangen

en: Capture	Imperfect
nl: Opname	Onvolledig

en: Capture	Unimplemented
nl: Opname	Niet geïmplementeerd

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
nl: Wijzig %1$s map - Zoek: %2$s_

en: Change Folder
nl: Wijzig map

en: Changes to this only take effect when "Start new search" is selected
nl: Veranderingen hieraan hebben alleen effect wanneer "Start nieuwe zoekopdracht" is geselecteerd

en: Cheat Comment:
    %s
nl: Cheat commentaar:
    %s

en: Cheat Finder
nl: Cheatzoeker

en: Cheat Name
nl: Cheatnaam

en: Cheat added to cheat.simple
nl: Cheat toegevoegd aan cheat.simple

en: Cheat engine not available
nl: Cheat engine niet beschikbaar

en: Cheat written to %s and added to cheat.simple
nl: Cheat geschreven naar %s en toegevoegd aan cheat.simple

en: Choose from palette
nl: Kies uit palet

en: Clear Watches
nl: Herstel watches

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
nl: Munt %1$c: %2$d%3$s

en: Coin %1$c: NA%3$s
nl: Munt %1$c: n.v.t.%3$s

en: Coin impulse
nl: Muntimpuls

en: Coin lockout
nl: Munt lockout

en: Color preview:
nl: Kleur voorbeeld:

en: Colors
nl: Kleuren

en: Communications	Imperfect
nl: Communicatie	Onvolledig

en: Communications	Unimplemented
nl: Communicatie	Niet geïmplementeerd

en: Completely unemulated features:
nl: Volledig ongeëmuleerde eigenschappen:

en: Configure Folders
nl: Mappen configureren

en: Configure Options
nl: Configureer opties

en: Controls	Imperfect
nl: Besturing	Onvolledig

en: Controls	Unimplemented
nl: Besturing	Niet geïmplementeerd

en: Create
nl: Aanmaken

en: Crosshair Offset %1$s
nl: Vizieroffset %1$s

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
nl: Vizier X-offset %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
nl: Vizier Y-offset %1$1.3f

en: Crosshair Scale %1$s
nl: Vizierschaal %1$s

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
nl: Vizier X-schaal %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
nl: Vizier Y-schaal %1$1.3f

en: Custom
nl: Eigen

en: Customize UI
nl: Gebruikersinterface aanpassen

en: DIP Switches
nl: DIP-schakelaars

en: Data Format
nl: Dataformaat

en: Default
nl: Standaard

en: Default name is %s
nl: Standaardnaam is %s

en: Dial Device Assignment
nl: Dialapparaattoewijzing

en: Difference
nl: Verschil

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disabled: %s
nl: Uitgeschakeld: %s

en: Disk	Imperfect
nl: Schijf	Onvolledig

en: Disk	Unimplemented
nl: Schijf	Niet geïmplementeerd

en: Done
nl: Klaar

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enabled: %s
nl: Ingeschakeld: %s

en: Enforce Aspect Ratio
nl: Forceer aspectratio

en: Enlarge images in the right panel
nl: Vergroot afbeeldingen in het rechter paneel

en: Enter Code
nl: Vul code in

en: Error accessing %s
nl: Fout bij toegang tot %s

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Export displayed list to file
nl: Exporteer getoonde lijst naar bestand

en: Export list in TXT format (like -listfull)
nl: Exporteer lijst in XML-formaat (zoals -listfull)

en: Export list in XML format (like -listxml)
nl: Exporteer lijst in XML-formaat (zoals -listxml)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
nl: Exporteer lijst in XML-formaat (zoals -listxml, maar zonder apparaten)

en: Failed to save input name file
nl: Opslaan van invoernaambestand mislukt

en: Fast Forward
nl: Vooruitspoelen

en: File
nl: Bestand

en: File Already Exists - Override?
nl: Bestand bestaat al - Overschrijven?

en: File Manager
nl: Bestandsbeheer

en: Flip X
nl: Draai X om

en: Flip Y
nl: Draai Y om

en: Fonts
nl: Lettertypes

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
nl: Forceer 4:3 verhouding voor schermafbeeldingweergave

en: General Info
nl: Algemene informatie

en: Graphics	Imperfect
nl: Beeld	Onvolledig

en: Graphics	Imperfect Colors
nl: Beeld	Onvolledige kleuren

en: Graphics	OK
nl: Beeld	OK

en: Graphics	Unimplemented
nl: Beeld	Niet geïmplementeerd

en: Graphics	Wrong Colors
nl: Beeld	Verkeerde kleuren

en: Graphics: Imperfect,
nl: Beeld: Niet volledig,

en: Graphics: OK,
nl: Beeld: OK,

en: Graphics: Unimplemented,
nl: Beeld: Niet geïmplementeerd,

en: Group
nl: Groep

en: Hide Both
nl: Verberg beide

en: Hide Filters
nl: Verberg filters

en: Hide Info/Image
nl: Verberg info/plaatje

en: Hide romless machine from available list
nl: Verberg romloze machine uit beschikbare lijst

en: Image Format:
nl: Bestandsformaat:

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Imperfectly emulated features:
nl: Onvolledig geëmuleerde eigenschappen:

en: Include clones
nl: Varianten insluiten

en: Info
nl: Informatie

en: Info auto audit
nl: Info auto controle

en: Infos text size
nl: Tekstgrootte info's

en: Input Options
nl: Invoerinstellingen

en: Input port name file saved to %s
nl: Invoerpoortnaambestand opgeslagen in %s

en: Input ports
nl: Invoerpoorten

en: Italic
nl: Cursief

en: Joystick deadzone
nl: Joystick doodzone

en: Joystick saturation
nl: Joystick verzadiging

en: Keyboard	Imperfect
nl: Toetsenbord	Onvolledig

en: Keyboard	Unimplemented
nl: Toetsenbord	Niet geïmplementeerd

en: Keyboard Inputs	Yes
nl: Toetensenbordinvoer	Ja

en: LAN	Imperfect
nl: LAN	Onvolledig

en: LAN	Unimplemented
nl: LAN	Niet geïmplementeerd

en: Language
nl: Taal

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
nl: Laserdisc '%1$s' Horiz positie

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
nl: Laserdisc '%1$s' Horiz uitrekking

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
nl: Laserdisc '%1$s' Vert positie

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
nl: Laserdic '%1$s' Vert uitrekking

en: Left equal to right
nl: Links gelijk aan rechts

en: Left equal to right with bitmask
nl: Links gelijk aan rechts met bitmasker

en: Left equal to value
nl: Links gelijk aan waarde

en: Left greater than right
nl: Links groter dan rechts

en: Left greater than value
nl: Links groter dan waarde

en: Left less than right
nl: Links kleiner dan rechts

en: Left less than value
nl: Links kleiner dan waarde

en: Left not equal to right
nl: Links niet gelijk aan rechts

en: Left not equal to right with bitmask
nl: Links niet gelijk aan rechts met bitmasker

en: Left not equal to value
nl: Links niet gelijk aan waarde

en: Lightgun
nl: Lichtpistool

en: Lightgun Device Assignment
nl: Lightguntoewijzing

en: Lines
nl: Lijnen

en: Load State
nl: Laad state

en: Machine Configuration
nl: Machineconfiguratie

en: Mag. Drum	Imperfect
nl: Mag. trommel	Onvolledig

en: Mag. Drum	Unimplemented
nl: Mag. trommel	Niet geïmplementeerd

en: Mag. Tape	Imperfect
nl: Mag. Band	Onvolledig

en: Mag. Tape	Unimplemented
nl: Mag. Band	Niet geïmplementeerd

en: Manufacturer	%1$s
nl: Fabrikant	%1$s

en: Master Volume
nl: Hoofdvolume

en: Match block
nl: Paar blok

en: Mechanical System	No
nl: Mechanische systeem	Nee

en: Mechanical System	Yes
nl: Mechanische systeem	Ja

en: Media	Imperfect
nl: Media	Onvolledig

en: Media	Unimplemented
nl: Media	Niet geïmplementeerd

en: Menu Preview
nl: Menu voorvertoning

en: Microphone	Imperfect
nl: Microfoon	Onvolledig

en: Microphone	Unimplemented
nl: Microfoon	Niet geïmplementeerd

en: Miscellaneous Options
nl: Overige opties

en: Mouse
nl: Muis

en: Mouse	Imperfect
nl: Muis	Onvolledig

en: Mouse	Unimplemented
nl: Muis	Niet geïmplementeerd

en: Mouse Device Assignment
nl: Muistoewijzing

en: Multi-keyboard
nl: Meerdere toetsenborden

en: Multi-mouse
nl: Meerdere muizen

en: Name:             Description:
nl: Naam:             Omschrijving:

en: Natural keyboard
nl: Natuurlijk toetsenbord

en: Network Devices
nl: Netwerkapparaten

en: New Barcode:
nl: Nieuwe barcode:

en: New Image Name:
nl: Nieuwe bestandsnaam:

en: No
nl: Nee

en: No category INI files found
nl: Geen categorie INI-bestanden gevonden

en: No groups found in category file
nl: Geen groepen gevonden in categoriebestand

en: None
nl: Geen

en: None
nl: Geen

en: Not supported
nl: Niet ondersteund

en: Number Of Screens
nl: Aantal schermen

en: Off
nl: Uit

en: Off-screen reload
nl: Buiten scherm herladen

en: On
nl: Aan

en: Other Controls
nl: Andere besturing

en: Overall	NOT WORKING
nl: Status	NIET WERKEND

en: Overall	Unemulated Protection
nl: Status	Ongeëmuleerde beveiliging

en: Overall	Working
nl: Status	Werkend

en: Overall: NOT WORKING
nl: Status: NIET WERKEND

en: Overall: Unemulated Protection
nl: Status: Ongeëmuleerde beveiliging

en: Overall: Working
nl: Status: Werkend

en: Overclock %1$s sound
nl: Overklok %1$s geluid

en: Overclock CPU %1$s
nl: Overklok CPU %1$s

en: Paddle Device Assignment
nl: Paddletoewijzing

en: Page
nl: Pagina

en: Partially supported
nl: Gedeeltelijk ondersteund

en: Pause Mode
nl: Pauzeermodus

en: Pause/Stop
nl: Pauzeer/Stop

en: Pedal Device Assignment
nl: Pedaaltoewijzing

en: Performance Options
nl: Prestatie opties

en: Play
nl: Speel af

en: Player
nl: Speler

en: Please enter a file extension too
nl: Vul ook een bestandsextensie in

en: Plugin Options
nl: Plugin opties

en: Positional Device Assignment
nl: Positieapparaattoewijzing

en: Press TAB to set
nl: Druk op TAB voor keuze

en: Press any key to continue.
nl: Druk op een toets om door te gaan.

en: Printer	Imperfect
nl: Printer	Onvolledig

en: Printer	Unimplemented
nl: Printer	Niet geïmplementeerd

en: Pseudo Terminals
nl: Pseudoterminals

en: Punch Tape	Imperfect
nl: Ponsband	Onvolledig

en: Punch Tape	Unimplemented
nl: Ponsband	Niet geïmplementeerd

en: Read this image, write to another image
nl: Lees dit bestand, schrijf naar een ander bestand

en: Read this image, write to diff
nl: Lees dit bestand, schrijf naar diff

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: Read-write
nl: Lezen-schrijven

en: Record
nl: Neem op

en: Reload All
nl: Alles herladen

en: Remove %1$s Folder
nl: Verwijder %1$s map

en: Remove Folder
nl: Map verwijderen

en: Remove From Favorites
nl: Verwijderen uit favorieten

en: Remove last filter
nl: Verwijder laatste filter

en: Requires Artwork	No
nl: Vereist artwork	Nee

en: Requires Artwork	Yes
nl: Vereist artwork	Ja

en: Requires CHD	No
nl: Vereist CHD	Nee

en: Requires CHD	Yes
nl: Vereist CHD	Ja

en: Requires Clickable Artwork	No
nl: Vereist klikbare artwork	Nee

en: Requires Clickable Artwork	Yes
nl: Vereist klikbare artwork	Ja

en: Reset
nl: Herstel

en: Reset All
nl: Alles herstellen

en: Restore default colors
nl: Herstel originele kleuren

en: Results will be saved to %1$s
nl: Resultaten worden opgeslagen naar %1$s

en: Return to Previous Menu
nl: Terug naar vorig menu

en: Revision: %1$s
nl: Revisie: %1$s

en: Rewind
nl: Terugspoelen

en: Rewind capacity
nl: Terugspoelcapaciteit

en: Rotate
nl: Roteer

en: Rotate left
nl: Roteer links

en: Rotate right
nl: Roteer rechts

en: Rotation Options
nl: Rotatieinstellingen

en: Sample Rate
nl: Samplesnelheid

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
nl: Voorbeeldtekst - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: Samples Audit Result	BAD
nl: Samplecontrole Resultaat	SLECHT

en: Samples Audit Result	None Needed
nl: Samplecontrole Resultaat	Niet Nodig

en: Samples Audit Result	OK
nl: Samplecontrole Resultaat	OK

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Cheat
nl: Sla cheat op

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Save State
nl: State opslaan

en: Save input names to file
nl: Sla invoernamen op in bestand

en: Screen
nl: Scherm

en: Screen #%d
nl: Scherm #%d

en: Screen '%1$s'
nl: Scherm '%1$s'

en: Screen Orientation	Horizontal
nl: Schermoriëntatie	Horizontaal

en: Screen Orientation	Vertical
nl: Schermoriëntatie	Verticaal

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
nl: Schermomdraaien wordt in cocktailmodus niet ondersteund.

en: Search: %1$s_
nl: Zoek: %1$s_

en: Select Filters
nl: Kies Filter

en: Select access mode
nl: Selecteer toegangsmodus

en: Select cheat to set hotkey
nl: Selecteer cheat om sneltoets te maken

en: Select image format
nl: Selecteer bestandsformaat

en: Set
nl: Kies

en: Set hotkeys
nl: Kies sneltoets

en: Short Name	%1$s
nl: Korte naam	%1$s

en: Show All
nl: Toon alles

en: Show DATs view
nl: Laat DATs zien

en: Show Side Panels
nl: Toon zijpanelen

en: Show mouse pointer
nl: Toon muispointer

en: Skip BIOS selection menu
nl: BIOS-selectiemenu overslaan

en: Sleep
nl: Slaap

en: Slider Controls
nl: Schuifinstellingen

en: Slot Devices
nl: Insteekapparaten

en: Software is clone of: %1$s
nl: Software is een variant van: %1$s

en: Software is parent
nl: Software is hoofdsoftware

en: Sound
nl: Geluid

en: Sound	Imperfect
nl: Geluid	Onvolledig

en: Sound	None
nl: Geluid	Geen

en: Sound	OK
nl: Geluid	OK

en: Sound	Unimplemented
nl: Geluid	Niet geïmplementeerd

en: Sound Options
nl: Geluid opties

en: Sound: Imperfect
nl: Geluid: Niet volledig

en: Sound: None
nl: Geluid: Geen

en: Sound: OK
nl: Geluid: OK

en: Sound: Unimplemented
nl: Geluid: Niet geïmplementeerd

en: Speed
nl: Snelheid

en: Start Out Maximized
nl: Start gemaximaliseerd

en: Start new search
nl: Start nieuwe zoekopdracht

en: State/Playback Options
nl: State/afspeel-instellingen

en: Support Cocktail	No
nl: Ondersteunt cocktail	Nee

en: Support Save	No
nl: Ondersteunt opslaan	Nee

en: Support Save	Yes
nl: Ondersteunt opslaan	Ja

en: Supported: No
nl: Ondersteund: Nee

en: Supported: Partial
nl: Ondersteund: Gedeeltelijk

en: Supported: Yes
nl: Ondersteund: Ja

en: Switch Item Ordering
nl: Wijzig onderdeelvolgorde

en: Switched Order: entries now ordered by description
nl: Volgorde gewijzigd: de elementen zijn nu gesorteerd op omschrijving

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
nl: Volgorde gewijzigd: de elementen zijn nu gesorteerd op korte naam

en: Synchronized Refresh
nl: Gesynchroniseerde verversing

en: System
nl: Systeem

en: System is BIOS	No
nl: Systeem is BIOS	Nee

en: System is BIOS	Yes
nl: Systeem is BIOS	Ja

en: System is Clone of	%1$s
nl: Systeem is variant van	%1$s

en: System is clone of: %1$s
nl: Systeem is een variant van: %1$s

en: System: %1$-.100s
nl: Systeem: %1$-.100s

en: Tape Control
nl: Cassettebediening

en: Test/Write Poke Value
nl: Test/schrijf pokewaarde

en: The selected game is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different game.
    
    Press any key to continue.
nl: Het geselecteerde spel mist één of meer benodigde ROM- of CHD-bestanden. Selecteer een ander spel.
    
    Druk op een toets om door te gaan.

en: There are known problems with this system
nl: Er zijn problemen bekend met dit systeem

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behaviour.
nl: Dit systeem heeft geen geluidshardware, MAME zal geen geluid produceren, dit is verwacht gedrag.

en: This system requires external artwork files.
nl: Dit systeem vereist externe artworkbestanden.

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
nl: Dit systeem is nooit afgemaakt. Het kan vreemd gedrag vertonen of elementen missen, dit zijn geen emulatiefouten.

en: Tickets dispensed: %1$d
nl: Kaartjes uitgegeven: %1$d

en: Timing	Imperfect
nl: Timing	Onvolledig

en: Timing	Unimplemented
nl: Timing	Niet geïmplementeerd

en: Trackball Device Assignment
nl: Trackballtoewijzing

en: Triple Buffering
nl: Drievoudige buffering

en: Type name or select: %1$s_
nl: Type naam of selecteer: %1$s_

en: Type name or select: (random)
nl: Type naam of selecteer: (willekeurig)

en: UI Font
nl: Lettertype gebruikersinterface

en: UI active
nl: Gebruikersinterface actief

en: Unable to write file
    Ensure that cheatpath folder exists
nl: Niet in staat om bestand te schrijven
    Zorg ervoor dat de cheatpath map bestaat

en: Undo last search -- #
nl: Ongedaan maken van laatste zoekopdracht -- #

en: Uptime: %1$d:%2$02d
nl: In bedrijf: %1$d:%2$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
nl: In bedrijf: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Use External Samples
nl: Gebruik externe samples

en: Use image as background
nl: Gebruik afbeelding als achtergrond

en: Use this if you want to poke the Last Slot value (eg. You started without an item but finally got it)
nl: Gebruik dit voor het poken van de laatste slot waarde (eg. Je begon zonder een item maar kreeg het)

en: Use this if you want to poke the Slot 1 value (eg. You started with something but lost it)
nl: Gebruik dit voor het poken van de slot 1 waarde (eg. Je begon met iets maar verloor het)

en: User Interface
nl: Gebruikersinterface

en: Value
nl: Waarde

en: Vector Flicker
nl: Vectorflikker

en: Video Mode
nl: Videomodus

en: Video Options
nl: Video opties

en: WAN	Imperfect
nl: WAN	Onvolledig

en: WAN	Unimplemented
nl: WAN	Niet geïmplementeerd

en: Wait Vertical Sync
nl: Wacht verticale sync

en: Window Mode
nl: Venstermodus

en: Write
nl: Schrijf

en: Year	%1$s
nl: Jaar	%1$s

en: Yes
nl: Ja

en: [None]
nl: [Geen]

en: [This option is NOT currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    If you select this option, the following items will be enabled:
nl: [Deze optie is momenteel NIET gemount in het lopende systeem]
    
    Optie: %1$s
    Apparaat: %2$s
    
    Als u deze optie selecteert worden de volgende delen aangezet:

en: [This option is currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    The selected option enables the following items:
nl: [Deze optie is momenteel gemount in het lopende systeem]
    
    Optie: %1$s
    Apparaat: %2$s
    
    De geselecteerde optie zet de volgende delen aan:

en: [compatible lists]
nl: [compatibele lijsten]

en: [create]
nl: [aanmaken]

en: [empty slot]
nl: [lege plek]

en: [empty]
nl: [leeg]

en: [failed]
nl: [mislukt]

en: [file manager]
nl: [Bestandsbeheer]

en: [no category INI files]
nl: [geen categorie INI-bestanden]

en: [no groups in INI file]
nl: [geen groepen in INI-bestand]

en: [software list]
nl: [softwarelijst]

en: [this system has no BIOS settings]
nl: [dit systeem heeft geen BIOS-instellingen]

[ctx: about-header]
en: Revision: %1$s
nl: Revisie: %1$s

[ctx: color-channel]
en: Blue
nl: Blauw

[ctx: color-channel]
en: Green
nl: Groen

[ctx: color-channel]
en: Red
nl: Rood

[ctx: color-option]
en: Background
nl: Achtergrond

[ctx: color-option]
en: Border
nl: Rand

[ctx: color-option]
en: Clone
nl: Variant

[ctx: color-option]
en: DIP switch
nl: DIP-schakelaar

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
nl: Muis-down achtergrondkleur

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
nl: Muis-down kleur

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
nl: Muis-over achtergrondkleur

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
nl: Muis-over kleur

[ctx: color-option]
en: Normal text
nl: Normale tekst

[ctx: color-option]
en: Normal text background
nl: Normale tekst achtergrond

[ctx: color-option]
en: Selected background color
nl: Geselecteerde achtergrondkleur

[ctx: color-option]
en: Selected color
nl: Geselecteerd kleur

[ctx: color-option]
en: Slider color
nl: Sliderkleur

[ctx: color-option]
en: Subitem color
nl: Subitemkleur

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
nl: Onbeschikbaar kleur

[ctx: color-preset]
en: Black
nl: Zwart

[ctx: color-preset]
en: Blue
nl: Blauw

[ctx: color-preset]
en: Gray
nl: Grijs

[ctx: color-preset]
en: Green
nl: Groen

[ctx: color-preset]
en: Orange
nl: Oranje

[ctx: color-preset]
en: Red
nl: Rood

[ctx: color-preset]
en: Silver
nl: Zilver

[ctx: color-preset]
en: White
nl: Wit

[ctx: color-preset]
en: Yellow
nl: Geel

[ctx: color-sample]
en: Clone
nl: Variant

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
nl: Muis-over

[ctx: color-sample]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: color-sample]
en: Selected
nl: Geselecteerd

[ctx: color-sample]
en: Subitem
nl: Onderdeel

en: default
nl: standaard

[ctx: emulation-feature]
en: capture hardware
nl: opnamehardware

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
nl: kleurpalet

[ctx: emulation-feature]
en: communications
nl: communicatie

[ctx: emulation-feature]
en: controls
nl: besturing

[ctx: emulation-feature]
en: disk
nl: schijf

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
nl: beeld

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
nl: toetsenbord

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic drum
nl: trommelgeheugen

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic tape
nl: magneetband

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
nl: microfoon

[ctx: emulation-feature]
en: mouse
nl: muis

[ctx: emulation-feature]
en: protection
nl: beveiliging

[ctx: emulation-feature]
en: punch tape
nl: ponsband

[ctx: emulation-feature]
en: solid state storage
nl: solid state opslag

[ctx: emulation-feature]
en: sound
nl: geluid

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
nl: [root%1$s] kleuren

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
nl: [root%1$s] pennen

[ctx: machine-filter]
en: Available
nl: Beschikbaar

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
nl: CHD benodigd

[ctx: machine-filter]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: machine-filter]
en: Clones
nl: Varianten

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
nl: Eigen filter

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
nl: Favorieten

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
nl: Horizontaal scherm

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
nl: Fabrikant

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
nl: Mechanisch

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
nl: Geen CHD benodigd

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
nl: Geen BIOS

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
nl: Niet mechanisch

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
nl: Niet werkend

[ctx: machine-filter]
en: Parents
nl: Hoofdsoftware

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
nl: Ondersteunt opslaan

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
nl: Ondersteunt opslaan niet

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
nl: Onbeschikbaar

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
nl: Ongefilterd

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
nl: Verticaal scherm

[ctx: machine-filter]
en: Working
nl: Werkend

[ctx: machine-filter]
en: Year
nl: Jaar

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
nl: Vizier opties

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Settings
nl: Invoerinstellingen

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
nl: Geëmuleerd

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
nl: Keyboardmodus

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
nl: Natuurlijk

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
nl: Toevoegen aan favorieten

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
nl: BIOS-selectie

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
nl: Barcodelezer

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
nl: Boekhoudinginformatie

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
nl: Vizier opties

[ctx: menu-main]
en: DIP Switches
nl: DIP-schakelaars

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
nl: Externe DAT-overzicht

[ctx: menu-main]
en: File Manager
nl: Bestandsbeheer

[ctx: menu-main]
en: Input Settings
nl: Invoerinstellingen

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
nl: Machineconfiguratie

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
nl: Netwerkapparaten

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
nl: Plugin opties

[ctx: menu-main]
en: Pseudo Terminals
nl: Pseudoterminals

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
nl: Verwijderen uit favorieten

[ctx: menu-main]
en: Select New System
nl: Selecteer nieuwe systeem

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
nl: Schuifinstellingen

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
nl: Insteekapparaten

[ctx: menu-main]
en: System Information
nl: Systeeminformatie

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
nl: Cassettebediening

[ctx: menu-main]
en: Video Options
nl: Video opties

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
nl: %1$s - Zoeken: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
nl: Dubbelklik of druk op %1$s om te selecteren

[ctx: path-option]
en: Bosses
nl: Eindbazen

[ctx: path-option]
en: Cabinets
nl: Kasten

[ctx: path-option]
en: Category INIs
nl: Categorie-INIs

[ctx: path-option]
en: Control Panels
nl: Bedieningspanelen

[ctx: path-option]
en: Covers
nl: Hoesjes

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
nl: Vizieren

[ctx: path-option]
en: HowTo
nl: Bedieningsuitleg

[ctx: path-option]
en: Icons
nl: Iconen

[ctx: path-option]
en: PCBs
nl: Printplaten

[ctx: path-option]
en: Snapshots
nl: Schermafbeeldingen

[ctx: path-option]
en: Software Media
nl: Softwaremedia

[ctx: path-option]
en: Versus
nl: Tegen

en: playing
nl: speelt af

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
nl: Annuleer

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
nl: Aanmaken

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
nl: Klaar

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
nl: Annuleer

[ctx: plugin-data]
en: Command
nl: Commando

[ctx: plugin-data]
en: Gameinit
nl: Spelinit

[ctx: plugin-data]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
nl: Annuleer

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
nl: Aanmaken

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
nl: Klaar

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
nl: Naam

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
nl: Huidige tijd

[ctx: plugin-timer]
en: Play Count
nl: Speelteller

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
nl: Totale tijd

en: recording
nl: neemt op

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
nl: Voorvertoning artwork

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
nl: Eindbazen

[ctx: selmenu-artwork]
en: Cabinet
nl: Kast

[ctx: selmenu-artwork]
en: Control Panel
nl: Bedieningspanel

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
nl: Hoesjes

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
nl: Game over

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
nl: Bedieningsuitleg

[ctx: selmenu-artwork]
en: PCB
nl: Printplaat

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
nl: Schermafbeeldingen

[ctx: selmenu-artwork]
en: Versus
nl: Tegen

[ctx: software-filter]
en: Available
nl: Beschikbaar

[ctx: software-filter]
en: Clones
nl: Varianten

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
nl: Eigen filter

[ctx: software-filter]
en: Device Type
nl: Apparaattype

[ctx: software-filter]
en: Favorites
nl: Favorieten

[ctx: software-filter]
en: Parents
nl: Hoofdsoftware

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
nl: Gedeeltelijk ondersteund

[ctx: software-filter]
en: Publisher
nl: Uitgever

[ctx: software-filter]
en: Release Region
nl: Uitgaveregio

[ctx: software-filter]
en: Software List
nl: Softwarelijst

[ctx: software-filter]
en: Supported
nl: Ondersteund

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
nl: Onbeschikbaar

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
nl: Ongefilterd

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
nl: Niet ondersteund

[ctx: software-filter]
en: Year
nl: Jaar

en: stopped
nl: gestopt
